• Voda v zahradě
  • Skalka_1
  • Skalka_3
  • Skalka_2
  • Houpačka
  • Zavlažování
  • 13 let zkušeností v oboru13 let zkušeností v oboru
  • Nejnižší cena na trhuNejnižší cena na trhu
  • Prvotřídni kvalitaPrvotřídni kvalita

Pergoly

Na zahradě, podle její velikosti, můžeme uplatnit jednu nebo i více drobných staveb, které poslouží uživatelům k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli. Jednou z nejjednodušších staveb zahradní architektury jsou pergoly, jež se na zahradách používají od dob starého Říma. Jejich realizace není složitá a zvládne ji i zručný kutil.

K pergole patří popínavé rostliny

Pergolu si můžeme nechat zhotovit u truhláře, ale lze ji i koupit jako stavebnici ve speciálních centrech se sortimentem pro dům a zahradu. Než se pro konkrétní druh pergoly rozhodneme, mělo by nám být jasné nejen kde bude stát, ale i co bude jejím hlavním posláním. Zda nám pouze zkrášlí vstup do zahrady a opticky ji zvětší nebo vytvoří kryt pro pěšinu, či naopak poslouží jako přírodní střecha k posezení se zahradním nábytkem.

Pokud chceme mít pod pergolou místo pro čtyři osoby, musíme počítat s takovou konstrukcí, pod níž se vytvoří plocha o velikosti minimálně deset metrů čtverečních. Důležité je také rozhodnutí, jaké popínavé rostliny k ní vysadíme. Pergoly a popínavé rostliny vždy patřily k sobě, základním posláním konstrukce každé správné pergoly totiž je poskytnout oporu popínavé rostlině. Teprve podle zvoleného druhu popínavé dřeviny pro ni volíme správnou oporu.

S výběrem nám poradí odborník – zahradník

O správném výběru popínavé rostliny je vhodné se poradit s odborníky. Zahradník ze Světa rostlin vám odborně a ochotně poradí s výběrem popínavých rostlin pro vaši zahradu. V případě zájmu se o vaši zahradu také můžeme po celý rok starat.

Vybírejte rozvážně

Popínavé rostliny jsou díky úponkům či přísavným terčíkům samopnoucí. Na majitelích zahrad pak je, vybírat ze sortimentu jednak mezi stálezelenými a opadavými druhy, dále pak mezi čistě dekorativními popínavými rostlinami nebo popínavými dřevinami, které mohou mít i užitkové vlastnosti – nejen že zpevňují konstrukci pergoly, stíní a kryjí vybraný kout zahrady, ale přinášejí i plody, jako je tomu v případě kiwi či révy vinné. Důležité je rovněž vybrat takové rostliny, aby se jim dařilo na konkrétním stanovišti.

Pergoly vytvoří jednotu domu a zahrady

Vhodně zvolený druh popínavých rostlin u pergoly postavené u domu nám může zdařile propojit dům se zahradou. Rostliny mohou šplhat nejen po konstrukci pergoly, ale pnout se dál po fasádě domu, kde zakryjí i méně vzhledná místa. Popínavé rostliny, které doporučuje zahradnická firma Svět rostlin, jako je zimolez, divoké víno nebo vistárie, mohou novou konstrukci pergoly zahalit zářivě zeleným pláštěm velmi rychle. Zvlášť rychle se vzhůru žene svlačcovec opletka. Některé rostliny, jako jsou pnoucí růže, vyžadují ještě větší oporu v podobě drátu či mřížky.Kontaktní formulář

* takto označená pole jsou povinná
Odesláno