• Voda v zahradě
  • Skalka_1
  • Skalka_3
  • Skalka_2
  • Houpačka
  • Zavlažování
  • 13 let zkušeností v oboru13 let zkušeností v oboru
  • Nejnižší cena na trhuNejnižší cena na trhu
  • Prvotřídni kvalitaPrvotřídni kvalita

Zahradní altány

Pergoly a altány jsou drobné stavby, které se stávají běžným doplňkem zahrady, chrání majitele před deštěm a sluncem a současně slouží k posezení a relaxaci. Pergola je konstrukce poskytující oporu pnoucím rostlinám, proto bývá častěji v těsné blízkosti domu, kdežto altán je mnohem zdobnější, a protože jeho úkolem je primárně odpočinek, nechybí mu zastřešení.

Altány jsou složitější zahradní stavby

Altány mají v půdorysu většinou tvar šesti či osmihranu případně kruhu. Má-li altán stěny vzdušnější, případně je jeho půdorys ve tvaru čtverce nebo obdélníku, hovoří se spíše o besídce. Ve stejném tvaru bývá i jeho zastřešení. Altán má podlahu, jeden nebo dva vchody, jeho stěny jsou většinou plné, v horní části je otevřený tak, aby zajišťoval výhled do okolí i ze sedící polohy. Namísto oken jsou otvory, často vybavené mřížkou nebo vyplněné květinami v truhlících či květináčích. Stavba altánu svépomocí se nedoporučuje a proto je nejlepším řešením využít služeb specializované firmy Svět rostlin.

Altány patří především do větší zahrady

Altány jsou většinou dřevěné, ale také zděné či dokonce kovové složitější stavby, proto je náročnější najít pro ně místo na zahradě. Odborníci tvrdí, že altán se hodí především do větších zahrad. Správné umístění v zahradním prostoru je velmi důležité. Altán většinou tvoří jeho dominantu. V současné zahradě se upouští od používání symetrie umístění této stavby, trendem je umístění mimo osu. Když místo najdeme, pak mu altán dodá osobitou atmosféru.

Vybírejte altány u Světa rostlin

Altán by rozhodně měl být umístěn v klidové zóně, kterou nám pomůže vybrat zahradní architekt pražské společnosti Svět rostlin s.r.o. Vystavět altán v zahradě je možné v podstatě kdykoliv, ale je mnohem jednodušší jej správně umístit, pokud ho necháte postavit jako součást realizace zahrad. V takovém případě může architekt už při vytváření návrhu promyslet všechny varianty a.

Styl altánu ovlivňovaly stavební slohy

Nejvděčnějším a nejdostupnějším materiálem pro výstavbu altánu je dřevo. Dřevěný altán působí v zahradě přiměřeně materiálově i barevností. Ze dřeva lze udělat robustní nosné sloupy, filigránské výplně okenních otvorů, pevnou podlahu, prkennou nebo šindelovou střechu i vnitřní vybavení. V minulých dobách byly i tyto drobné stavby ovlivňovány momentálně využívanými stavebními slohy. Stačí se podívat sto let zpět, kdy se romantickým doplňkem zahrad stal altán kovový s různě tvarovanými litinovými prvky. Při pohledu zvenčí, ze zahrady, je nejpůsobivější částí altánu střecha, která určuje vyznění celého působení stavby. Kopulovitá nebo hranolovitě zašpičatělá střecha se výrazně odlišuje od okolního prostoru, její hrot bývá zakončen umělecky řezbářsky nebo kovářsky zpracovanou špicí.

Do altánu patří vhodné vybavení

K materiálu, z kterého je altán vyroben, vhodně kombinujeme zahradní nábytek. Pro zajištění útulných večerních chvilek altán vybavíme působivým osvětlením. Někdy postačí svíčky v různě velkých stojanech. Zvláštní pozornost věnujeme rozmístění pevně instalovaných elektrických svítidel. K výzdobě použijeme květiny – letničky, popínavky i rostliny převislé, kterými vyplníme volné prostory. Zajděte si pro inspiraci do Světa rostlin.Kontaktní formulář

* takto označená pole jsou povinná
Odesláno